Фосфати в акваріумі: норми та контроль рівня вмісту

Фосфати в акваріумі: норми та контроль рівня вмісту - Ветеринар

Фосфор в акваріумній воді — макроелемент, потрібний для нормальної діяльності рослин, рибок, безхребетних тварин та інших гідробіонтів. Але його кількість має бути строго поміркованою з урахуванням конфігурації — азот, фосфор, калій . В іншому випадку зміщення балансу за рахунок збільшення фосфатів може призвести до падежу риб і загибелі рослинності.

Від чого обумовлюється рівень фосфатів?

Фосфатами називаються неорганічні солі ортофосфорних кислот, які отримують із мінеральних сполук, включно з апатитами. Незважаючи на те, що макроелемент потрібен підводним тваринам і рослинам для формування клітинних мембран, фотосинтезу і внутрішніх хімічних процесів, його зайва концентрація руйнівно впливає на акваріумних риб і флору. Але в штучних резервуарах їхня надмірна кількість не обов’язково пов’язана з початковим складом води.

Часто джерело дуже високого фосфору:

 • вода з водопроводу, оскільки солі фосфору іноді додають у воду, щоб захистити труби;
 • зливова вода, в якій солі теж можуть перебувати;
 • загиблі частини рослин, залишки корму і продукти діяльності гідробіонтів, що живуть у воді.

Надлишок фосфору може прийматися з самої екосистеми в акваріумі-травнику, якщо в ньому невисока концентрація азоту. Підбурювати його збільшення може довге освітлення, на що, здебільшого, вказує поява ксенококкуса — водорості у вигляді дрібних зелених крапок.

Особливо шкідливим для мешканців штучної водойми вважається комбінування високого вмісту у воді фосфатів (0,7-0,8 мг/л) з нітратами (80 мг/л), а подібні значення дуже часто трапляються в акваріумах з рослинністю і рибами. Тому необхідно розглянути способи, як можна зменшити, а якщо знадобиться і збільшити, рівень такого елемента.

Методи коригування небезпечного рівня солей фосфору

Оскільки накопичення солей фосфору пов’язане із заселенням рибок і кількістю рослинності, зменшити їхній рівень можна кількома варіантами:

 • прибрати частину риб;
 • змінити їхній раціон — замість чіпсів і пластівців, можна давати спеціалізовані гранули;
 • важливо спостерігати, чи з’їдається їжа повністю, можливо, потрібно зробити менші порції;
 • корм часто може засмоктуватися у фільтри або змішуватися з ґрунтом — через це відбувається його загнивання і збільшується рівень фосфатів;
 • важливо постійно робити підміни (20-30% від усього обсягу), стежачи за якістю нової води.

Якщо в акваріумі перебуває мінімальна кількість рибок, то ідеальну кількість фосфатів можна підтримувати за допомогою такого спеціального засобу, як Tetra EasyBalance — це рідкий кондиціонер, що нормалізує середовище для підводної фауни та флори. Застосовують продукт раз протягом тижня, додаючи 2,5 мл розчину на 10 л води. Однак якщо є наявність великої кількості мешканців, буде мало застосування цього препарату.

Також занизити рівень фосфорних солей можна за допомогою рідкого засобу Tetra PhosphateMinus. Він природним способом стабілізує склад води, не викликає її помутніння і осаду, а також, безпечний для різних акваріумних мешканців. Цей кондиціонер підійде для всіх резервуарів з питною водою. На 40 л застосовується 10 мл розчину. для того щоб повністю поліпшити воду, спочатку використовувати Tetra PhosphateMinus можна раз на 2 дні до досягнення належного рівня PO4.

Якщо концентрація макроелемента дуже низька, підняти її можна, використовуючи Aquabalance «Фосфо-баланс» . По суті, це добриво для акваріумної рослинності, успішно може застосовуватися в акваріумі-травнику. На 100 л води береться 10 мл засобу, при цьому рівень PO4 збільшується на 0,45 мг/л. Випадання осаду допускається.

Норма фосфатів у воді та визначення його рівня

Потрібно обов’язково знати, що норма вмісту макроелемента в питній воді становить 0-2 мг на 1 літр, невеликий рівень фосфору передбачається в морській воді.

Для визначення кількості існує спеціалізований індикатор «НІЛПА PO4 Тест-фосфат». Він виявляє концентрацію іонів фосфатів. Зазвичай у комплект входить 2 флакончики з реактивами по 15 мл + колірна шкала і мірний стакан з кришечкою. У кожній упаковці — інструкція із застосування, діяти необхідно чітко відповідно до представлених вказівок.

Алгоритм тестування:

 • перед застосуванням реактиви необхідно добре збовтати;
 • склянку 2 рази прополоскати аналізованою водою;
 • у мірну ємність поміщають 5 мл акваріумної води;
 • додають у склянку 5 крапель із флакона № 1 (PO4) і перемішують, роблячи рукою рухи по колу;
 • через 6-10 секунд вливають 2 краплі індикатора № 2 і ще раз перемішують;
 • щойно сталася реакція, варто поставити ємність всередину колірної шкали на білий фон на 5-7 хвилин і провести порівняння отриманого відтінку із секторами кольору, звернути увагу слід зверху;
 • після процедури ретельно вимити ємність водою з крана.

Важливо тримати тестований розчин біля шкали не більш ніж 7 хвилин, оскільки в подальшому контрольний колір може змінитися.

Концентрацію фосфатів виявляють за насиченістю тону. Якщо розчин слабко пофарбований, це само собою свідчить про нестачу вмісту, а й за повної відсутності будь-якого відтінку у воді можуть залишатися сліди частинок фосфору.

Точну концентрацію можна дізнатися за числами, розміщеними навпроти кожного колірного сектора. Працюючи з індикатором «Нілпа», необхідно дотримуватися запобіжних заходів, оскільки до складу засобу входить кислота:

 • під час тестування не можна допустити присутності дітей;
 • намагатися, щоб рідина реактивів не потрапляла на руки, слизові оболонки очей, відкриті частини тіла, а ще на одяг;
 • якщо це сталося, потрібно вимити місце ураження великою кількістю води і піти до лікаря, взявши із собою етикетку тесту.

Обміри води необхідно проводити постійно — під час кожної її заміни. Щоб водні мешканці не постраждали, за високих значень фосфатів в акваріумі реагувати потрібно швидко, але при цьому потрібно брати до уваги індивідуальні характеристики води

Позначки:, , , , , , ,
close