Геловін: традиції та історія свята

Традиції Геловіну мають язичницькі витоки. Історія свята сягає своїм корінням у давні часи. Як святкують Геловін у світі, у чому оригінальність і самобутність цього свята в різних країнах, пояснили дослідники традицій Гізер Томас і Бен Джонсон.

У чому суть свята та його історія

Яка історія свята Геловін? Історію появи Геловіна пов’язують із кельтським святом Самайн — Днем усіх святих (Днем поминання покійних), яке відзначали ще в IV столітті до н. е. в Ірландії та Шотландії. Його завжди святкували в останній день жовтня — символічний час зустрічі осені із зимою, переходу від світлої пори року до темної, пише Гізер Томас у статті «Витоки традицій Геловіну».

Люди вірили в те, що під час Самайну на землю повертаються злі духи і блукають у пошуках заблукалої душі. Вважалося, що за ніч вони заспокояться і повернуться до ранку у свій світ.

Відзначаючи Самайн, стародавні кельти розпалювали багаття, приносили жертву богам, переодягалися в ритуальні костюми, зображуючи злих духів. Це пов’язано з бажанням заплутати нечисту силу, адже людину в масці привиди можуть прийняти за свою і не заподіють їй шкоди. Ряджені ходили вулицями, стукали в будинки і вимагали частувань. Популярним заняттям були вечірні ворожіння на судженого та на зміну місця проживання.

Що означає свято Геловін? Християнська церква у VIII столітті об’єднала язичницький День поминання всіх спочилих (31 жовтня) з Днем усіх святих (1 листопада). Назва свята Геловін походить від староанглійської версії «All hallow ees» — ‘меса всіх святих’. За багато століть ця фраза змінилася, перетворившись спочатку на All Hallow’s Eve — напередодні Дня всіх святих, а потім на скорочену форму Halloween — Геловін.

Коли ніч Геловіна? Ніч Геловіна святкують із 31 жовтня на 1 листопада. Брати участь у нічних гуляннях можуть тільки дорослі. Діти в карнавальних костюмах ходять по домівках сусідів і вимагають цукерки або монети ввечері. При цьому вимовляють загрозливі фрази: «Солодощі чи гидота?» («Trick or treat?»), «Пустощі чи солодкість?».

Святкування Геловіну асоціюється з гарбузом і появою на вулицях ряджених. Ліхтар Джека, зроблений із гарбуза, має свою легенду. Ірландський фермер Джек віддав душу дияволу, тому його не пустили до раю. Однак у пекло його теж не прийняли, оскільки він обдурив самого диявола. Джеку довелося поневірятися світом із проклятою душею аж до дня Страшного суду, а шлях йому освітлював ліхтар, вирізаний із ріпи. У сучасній американській версії ліхтар Джека роблять із гарбуза.

Учасники Геловіну за традицією готують до свята страхітливі костюми — переодягаються відьмами, чортами і вовкулаками. Стало модним створювати образи відомих кіногероїв.

Як святкують Геловін у різних країнах світу

Стародавнє свято святкують люди в різних країнах. Геловін має національні традиції та особливості.

США

Геловін у США — неофіційне свято. Американці починають готуватися до святкування в середині жовтня. У ресторанах і кав’ярнях з’являється тематичне меню зі стравами з гарбуза та атрибути свята (павутина, тематичні декорації, страхітливі ілюстрації, маски на дверях).

Увечері 31 жовтня всі охочі відсвяткувати Геловін виходять на парад, який починається о 7-8 вечора. Люди приходять у неймовірних костюмах із гримом на обличчях. Багато хто вирушає на перегляд фільмів жахів і відвідує будинки з привидами, як повідомляє Аmerican Еnglish .

У Нью-Йорку в парку Томпкінс-сквер щороку проходить собачий Геловін. Власники собак приводять вихованців у тематичних костюмах. Тут відбувається фотосесія і конкурс на найкращий костюм, який переходить у парад.

Велика Британія

У Великій Британії Геловін має глибоке історичне коріння, але так і не набув статусу державного. Цього дня всі британці зайняті своїми справами, але старанно готуються до святкової ночі.

Щоб відлякати злих духів, англійці прикрашають свої будинки і палісадники ліхтарями Джека. З гарбуза в цей час готують гарбузовий суп і каррі. На свято жителі Британії вбираються частіше в костюми улюблених героїв, фантастичних персонажів із фільмів, дивовижних тварин. Бен Джонсон пише, що на Геловін улюбленим заняттям дітей стала ловля яблук у басейні, а також страшні розповіді про привидів.

Молодь відвідує різні вечірки або організовує їх у себе вдома. Найпопулярніша вечірка під назвою «Ніч страху» проходить у Шеффілді на півночі Англії. Щорічно її відвідує близько 40 тис. осіб

Ірландія

В Ірландії, яка вважається прародителькою Геловіна, святкування має свої особливості. У сільській місцевості запалюють багаття, а в містах влаштовують грандіозні костюмовані вечірки. Улюбленою грою на святі стала гра «Snap Apple». Гравцям пропонують вкусити яблуко, що висить на мотузці на одвірку на одвірку або на дереві.

Ірландці також грають у карткову гру. Вони викладають карти сорочкою догори, підкладають під них цукерки або монети. Коли дитина вибирає карту, отримує приз, який знаходиться під нею.

Традиційно на Геловін готують частування — кекси (barmbrack). Усередині випічки ховають «сюрприз» із передбаченням майбутнього. Це може бути каблучка, соломинка та інші дрібні штучки, обгорнуті мусліном. Діти придумують незвичайний розіграш для сусідів. Вони стукають у двері і тікають раніше, ніж двері відчиняться.

У Геловіна є противники, які вважають його святом мракобісся, але прихильників цього свята щороку стає все більше. Тисячі людей у різних країнах світу беруть участь у костюмованих виставах, радіють життю і перемозі світла над темрявою.

Більше матеріалів на тему: Геловін 2021

Позначки:, , , , ,
close