Групи крові за рідкістю, та інші цікаві факти про кров

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Кількість крові в тілі зазвичай становить 7% від ваги. Це приблизна оцінка, оскільки вона може залежати від статі, віку, місця проживання та інших чинників. В організмі середньої дорослої людини вагою від 68 до 82 кг має бути від 4500 до 5700 мл крові, пише Рейчел Налл . В організмі середньої дитини вагою 36 кг близько 2650 мл крові.

Кров виробляється кістковим мозком

Де утворюється кров в організмі людини? Більшість кров’яних клітин виробляється в кістковому мозку. Процес їх відтворення відбувається постійно. Нові клітини заміщують старі, які поступово руйнуються. Усі процеси функціонування клітини від появи до заміщення називається тривалістю життя клітини. Наприклад, еритроцити, які становлять близько половини маси крові, живуть у середньому 120 днів.

Кров ділиться на 4 групи

Чотири основні групи крові залежать від того, чи є у вас два специфічні антигени — A і B. Лікарі називають це системою груп крові ABO, пояснює доктор Керол ДерСаркісян :

  1. Група А має антиген А та антитіло B (бетта).
  2. Група B містить антиген B і антитіло A (альфа).
  3. Група АВ містить антигени А і В, але не має антитіл А і В (альфа і бетта).
  4. Група O не має антигенів A або B, але має антитіла, як A, так і B. (альфа і бетта).

Третій вид антигену називається резус-фактором. У вас або є цей антиген (ваша група крові Rh+ або позитивна), або його немає (ваша група крові Rh- або негативна).

Кров можна переливати

Переливання крові здійснюються з урахуванням групи та резус-фактора. Безпечніше переливати кров, що збігається за групою і резус-фактором між донором і реципієнтом. Яка група крові підходить усім? Усім можна переливати кров групи О (I). Люди з цією групою крові вважаються універсальними донорами. Тоді як люди з групою АВ (IV) вважаються універсальними реципієнтами — вони можуть прийняти кров будь-якої групи.

Яка найрідкісніша група крові? Найрідкіснішою групою крові вважають AB негативну. Вона характерна для менш ніж 1% населення у світі. Яка група крові найкраща? Як пише Мартін Червінський, певний зв’язок між групою крові та стійкістю до патогенів існує, але не можна однозначно сказати, що одна група крові краща за іншу.

Людина може вижити без 40% крові

Крововтрата веде до комплексних порушень функцій організму. Втративши до 750 мл, людина може не відчути симптомів. Так відбувається під час донорства, коли в людини забирають близько 500 мл крові. Втрата від 0,75 до 1 л (15-30%) крові належить до 2 класу небезпеки, а від 1,5 до 2 л — до 3 класу (30-40%). Якщо ж людина втрачає понад 40% крові, у більшості випадків настає смерть.

Плазма становить 60% крові

Плазмою називається рідка частина крові. Вона складається переважно з води, але також містить жири, цукор і білки. Плазма становить близько 60% крові. Сама по собі вона блідо-жовтого кольору.

Плазма доставляє поживні речовини, білки та гормони по всьому тілу і виводить відходи. Речовини, які не потрібні клітинам, розчиняються в плазмі крові й вимиваються, виводяться з організму.

Еритроцити роблять кров червоною

Еритроцити, клітини у формі бублика (пончика), містять хімічну речовину під назвою гемоглобін. Це те, що робить їх і всю кров червоними. Гемоглобін допомагає еритроцитам переносити кисень із легень по всьому тілу. Ці клітини також приносять вуглекислий газ у легені, звідки його видихають, пояснюють автори WebMD . У гемоглобіні є іони заліза, які дають червоний колір. Якщо кров насичена киснем, вона більш яскрава, червона.

Лейкоцити живуть від 1 до 3 днів

Лейкоцити — частина захисної системи організму. Коли людина здорова, кількість лейкоцитів у крові невелика, але коли організм помічає проблему, наприклад вірус або інфекцію, він виробляє більше лейкоцитів, щоб допомогти боротися з нею. Лейкоцити бувають різних типів, але більшість із них живе від одного до трьох днів.

Тромбоцити живуть до 9 днів

Робота тромбоцитів полягає в тому, щоб допомогти крові згортатися під час травми. Тромбоцити рухаються до розриву кровоносної судини і злипаються. Вони також посилають сигнали іншим речовинам в організмі, які сприяють згортанню крові, викликаючи їх на місце травми. Тромбоцити та інші речовини, які називаються факторами згортання крові, утворюють невелику перегородку, що запобігає витоку крові. Тромбоцити перебувають у кров’яному руслі приблизно 9 днів, перш ніж селезінка їх виведе з організму.

Кров складається з плазми, еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Кожен тип клітин виконує свої функції і живе від 1 до 120 днів. Кров ділять на групи за наявністю антигенів і переливають відповідно до цих факторів. В організмі людини міститься близько 5 літрів крові. Крововтрата до 40% крові вважається сумісною з життям.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.

  1. Carol DerSarkissian. Типи крові // WebMD. — 2023. — 05 березня. — Режим доступу: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/blood-types-what-to-know
  2. Marcin Czerwiński. Групи крові — мінуси і плюси. Чи захищають нас антигени груп крові від інфекційних захворювань? // PubMed. — 2015. — 25 червня. — 69:703-22. — Режим доступу: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26206987/
  3. Що ваша кров робить для вас // WebMD. — 2023. — 05 березня. — Режим доступу: https://www.webmd.com/cancer/lymphoma/what-blood-does

Рецензент — лікар вищої категорії Михайленко Людмила Анатоліївна

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться та дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Бурштин: магічні властивості, цікаві факти про камінь

Характер за групою крові людини

Мухи сняться до грошей та інші тлумачення снів про мух

Позначки:, , , , , , , , , ,
close