Аромантик: хто це і за якими ознаками його розпізнати

Аромантик — це людина, яка мало або зовсім не відчуває романтичного потягу до інших. Як пояснює журналістка Бет Сіссонс, аромантизм — це спектр емоцій, які можна описати так:

 1. Відраза до романтики. Люди можуть відчувати відразу, думаючи про себе в романтичній ситуації.
 2. Нелюбов до романтики. У людини немає жодного бажання вступати в романтичні стосунки.
 3. Байдужість до романтики. Людина не проти вступити в романтичні стосунки, але не шукає їх.
 4. Сприятливий для романтики. Людина може бути в романтичних стосунках, але за певних обставин.

Чим аромантик відрізняється від асексуала? Асексуал не відчуває сексуального потягу до інших людей будь-якої статі, але може хотіти і підтримувати романтичні стосунки. Аромантик не сприймає романтику та її прояви.

Аромантик — повноцінна і здорова людина, чиї вподобання не несуть шкоди ні близьким, ні суспільству. Тому аромантичність не потребує лікування та виправлення.

Ознаки аромантика

Викладач психології Кендра Черрі пише, що аромантики не потребують романтичних стосунків, щоб почуватися задоволеними та щасливими. Вони не відчувають закоханості та не відчувають задоволення від романтичних історій у кіно та книгах. Тобто вони не знають, що таке «метелики в животі«, добре почуваються на самоті.

Як зрозуміти, що ти аромантик? Ви можете бути аромантиком, якщо вам не подобається:

 • фізичні прояви прихильності, як-от обійми чи тримання за руки;
 • проводити час удвох із кимось;
 • дарувати подарунки, які значущі для іншої людини;
 • робити / отримувати компліменти або схвалення іншої людини.

Британська акторка та співачка Мікаела Коел розповідає, що прочитала ознаки аромантика в інтернеті та зрозуміла, що це вона. Жінка наголошує, що добре почувається на самоті.

Однак важливо зрозуміти, що вам це справді не подобається, що це не пов’язано з соромом, травмою відкидання чи іншими обставинами. У романтичній трагікомедії «Краще не буває» герой Джека Ніколсона не здатен проявити романтичні почуття і постійно відштовхує жінку, яка до нього добра. Однак його грубість і відторгнення романтики пов’язане з обсесивно-компульсивним розладом, а не з романтичним настроєм.

Причини аромантичності

У аромантичності немає конкретної причини. Просто одним людям подобаються романтичні стосунки, а інші до них байдужі. Так само, як із сексуальною орієнтацією або відсутністю сексуального потягу в асексуалів, формування відбувається природним чином, без впливу сім’ї, суспільства.

У фільмі «За метр одне від одного» (2019) двоє молодих людей закохуються одне в одного, але залишаються на відстані. Їм заборонено торкатися одне одного, оскільки обидва страждають на хворобу легенів, зближення для них смертельно небезпечне. Аромантики, на відміну від героїв фільму, — нормотипові та здорові люди, які просто не прагнуть зближення.

Пережиті травми і відсутність люблячої сім’ї в дитинстві можуть зіграти свою роль. Якщо в дитинстві людина не отримувала тепла від батьків, неодноразово переживала травму відкидання в різному віці, це може призвести до замкнутості. Іноді аромантичність важко відрізнити від наслідків травми. Самостійно з’ясувати, що стало причиною відмови від романтичних стосунків, не завжди можливо. Робота з психотерапевтом допоможе відрізнити аромантика від людини, яка переживає наслідки психологічних травм.

Як поводитися з аромантіком

Аромантики не прагнуть романтичних стосунків із людьми, але можуть відчувати прив’язаність до сім’ї, близьких, друзів. Вони створюють партнерства, які мають платонічний характер. При цьому можуть жити разом із кимось, спільно ухвалювати рішення.

Як закохати в себе аромантика? Кілька корисних порад дає журналістка Стефані Барнс :

 1. Проявіть повагу. Якщо знаєте, що людина не любить романтичних стосунків, поставтеся до цього з повагою. Не намагайтеся переконати її та розповісти, що в неї просто не було нормальної дівчини/хлопця.
 2. Уникайте зневаги. Пам’ятайте, що людина краще знає свої почуття, і вам не потрібно розповідати, як їй жити. Не намагайтеся втягнути людину в стосунки, які їй нецікаві.
 3. Не наполягайте. Можете ставити запитання, щоб краще зрозуміти іншу людину, але не наполягайте, якщо вона не хоче ділитися з вами своїми думками. Дотримуйтесь особистих кордонів і не підходьте ближче, ніж припустимо для аромантика.

Якщо замислюєтеся про те, чи варто вступити в стосунки з аромантиком, відразу зважте всі за і проти. Пам’ятайте, що такі люди уникають близькості не зі шкідливості. У майбутньому вони не зміняться. Якщо вам підходить такий варіант, то стосунки можна будувати за загальними правилами.

Аромантик — це людина, яка не відчуває романтичного потягу, не любить обіймів, поцілунків, ніжності. Це нормальне світовідчуття, яке не суперечить створенню сім’ї, партнерству. Аромантичність не потребує виправлення, але потребує толерантного ставлення і розуміння з боку близьких.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , , , ,
close