Де народився Моцарт і які твори написав: біографія композитора

Де народився Моцарт? Вольфганг Амадей Моцарт з’явився на світ 27 січня 1756 року в Зальцбурзі (Австрія), який тоді був столицею Зальцбурзького архієпископства Священної Римської імперії. Із чотирьох імен, які дали немовляті під час хрещення, сам Моцарт надавав перевагу імені Вольфганг, зазначає музикознавець Герман Аберт.

Батько Леопольд Моцарт — скрипаль і композитор придворної капели графа Сигізмунда фон Штраттенбаха. Мати Анна Марія Моцарт — дочка попечителя богадільні. Із сімох дітей пари вижило тільки двоє — донька Марія Анна, яку рідні частіше звали Наннерль, і Вольфганг.

З раннього віку з’ясувалося, що діти Моцартів мають неабиякі здібності до музики. У 7 років батько почав навчати Наннерль грати на клавесині. А трирічний Вольфганг міг програти шматочки почутих п’єс. У 4 роки він уже виконував на клавесині менуети та невеликі п’єси, у 5 років сам їх складав. У 6 років майже самостійно навчився грати на скрипці.

Батько дав дітям гарну домашню освіту. Вольфганг захоплювався всім, чим займався. Коли хлопчик вчився рахувати, у будинку цифрами були списані стіни, стільці, підлога, пише Герман Аберт.

Батько хотів, щоб син став композитором, здобув багатого покровителя. Для цього треба було представити його перед знаттю віртуозним виконавцем. На перші гастролі до Мюнхена Вольфганг вирушив у 6 років. Діти успішно виступили перед курфюрстом Баварії Максиміліаном. У Відні грали перед імператрицею Марією Терезією. Незабаром про маленького віртуоза говорила вся віденська аристократія, описує успіх доктор мистецтвознавства Олена Чорна в книзі «Моцарт — життя і творчість«.

Майстерність виконавців зростала. У Парижі Наннерль зрівнялася з найкращими місцевими віртуозами. Вольфганг, окрім гри на скрипці, піаніно та органі, вражав публіку грою з аркуша, акомпанементом-експромтом та імпровізацією. На гастролях у Гаазі діти тяжко захворіли на черевний тиф і мало не померли. А через рік у Відні вони заразилися віспою. Моцарт осліп на 9 днів.

У 14 років на музичному змаганні в Болоньї (Італія) Вольфганг викликав фурор. У юному віці він став членом Болонської філармонічної академії. У 1779 році Вольфганг отримав місце придворного органіста в Зальцбурзі. Але архієпископ ставився до нього як до слуги. У 1781 році композитор подав прохання про відставку і поїхав до Відня. Там Моцарт заробляв викладанням і сподівався стати вчителем музики принцеси Вюртемберзької Елізабет, але імператор віддав перевагу Антоніо Сальєрі.

У 1782 році Моцарт одружився з Констанцією Вебер. У пари народилося шестеро дітей, але вижили тільки двоє — Карл і Франц. У цей період композитор написав свої найкращі твори, у нього було багато учнів. Тоді Моцарт подружився з відомим композитором Йозефом Гайдном.

Але незабаром ситуація змінилася. Віденська публіка не прийняла нові опери. Констанція часто хворіла, багато коштів ішло на лікування. Річний оклад імператорського камерного композитора і музиканта становив як гонорар за дві опери. У Моцарта накопичувалися борги. У цей важкий момент він залишився без підтримки батька. Він пішов із життя 28 травня 1787 року.

Як помер Моцарт? Моцарт помер 5 грудня 1791 року в муках від ускладнень ревматичної запальної лихоманки. Його тіло опухло, сильно болів кожен суглоб.

Музикознавець Борис Штейнпресс у статті «Останні сторінки біографії Моцарта» наводить звіт доктора Гульднера на запит композитора Зигізмунда фон Нойкома. Він пише, що немає підстав не довіряти досвідченому лікарю Моцарта Клоссету, який поставив діагноз лихоманки. Нападки на Сальєрі, який нібито отруїв Вольфганга, — наклеп.

Талант не приніс Моцарту щастя. Хвороби, залежність від настроїв шляхетної публіки не давали йому свободи в житті й у творчості.

Музична творчість Вольфганга Моцарта

У музичному світі Моцарт — найяскравіший представник віденської класичної школи. За недовге життя він написав понад 600 музичних творів.

Скільки симфоній написав Моцарт? Моцарт — автор понад 50 симфоній, пише Олена Чорна. Першу симфонію він написав у 8 років. Частина творів загублена, а деякі композиції приписували Моцарту помилково через те, що він переписував їх своєю рукою.

Моцарт любив писати музику вранці, з 7 до 9 ранку. Цей процес захоплював його цілком. При цьому він міг робити щось іще, але творчий процес у голові не припинявся, пише Герман Аберт.

Перші твори Вольфганга, які записав батько, датовані 1761 роком. Хлопчику тоді було 5 років. За два роки він написав чотири сонати для клавесина та скрипки, які батько віддав до друку. На титульному аркуші було написано, що це твори семирічної дитини.

На гастролях у Лондоні маленький Моцарт пише вокальну та симфонічну музику. Перша його симфонія мі-бемоль мажор. Батько іноді вносив корективи у твори сина, виправляючи в них невеликі недоліки.

1782 року у Відні відбулася прем’єра опери «Викрадення з Сераля», яку із захопленням сприйняла публіка. У 1786 році опера Моцарта «Весілля Фігаро» мала грандіозний успіх у Празі. Музику наспівували на вулиці, розібрали на шматочки для танців. Антоніо Сальєрі вважав її найкращою оперою композитора.

Натхнений празьким успіхом, Моцарт взявся за нову оперу «Дон Жуан», приголомшлива прем’єра якої відбулася в Празі 29 жовтня 1787 року. У Відні прем’єра відбулася 1788 року і була провалена. Публіка не прийняла незвичайний твір. В останній рік життя Вольфганг пише «Милосердя Тіта», «Чарівну флейту», «Реквієм».

Які найвідоміші твори Моцарта? Найвідомішими творами Моцарта стали:

  • «Маленька нічна серенада» (1787);
  • «Реквієм» (1791);
  • симфонія №40 (1788);
  • концерт для фортепіано з оркестром №21 (1785);
  • «Чарівна флейта» (1791);
  • «Дон Жуан» (1787);
  • «Весілля Фігаро» (1786);
  • «Турецький марш» (1784);
  • «Ошуканий наречений» (1784);
  • «Удавана простачка» (1768).

«Реквієм» Моцарт писав на замовлення як заупокійну месу для нещодавно померлої дружини графа Франца фон Вальзегга. Відчуваючи близьку кончину, сумно жартував, що пише «Реквієм» для себе. Закінчити, і справді, не встиг. На прохання Констанції месу дописали друзі Вольфганга Йозеф Ейблер і Франц Ксавер Зюсмаєр.

Музикознавці так і не дійшли єдиної думки з приводу авторства музики відомої колискової «Спи, моя радість, засинай» на вірші Вільгельма Готтера. З подачі дружини Моцарта колискову було занесено до списку його творів. Але багато дослідників, зокрема й Герман Аберт, вважають, що автор музики не Моцарт.

Неперевершена музика Моцарта точно і яскраво передає переживання людей, звуки і стан природи. Його музичний почерк впізнаваний з перших акордів.

Моцарт прожив нелегке, але яскраве коротке життя. Його творча спадщина увійшла до золотого фонду класичних світових творів. Вони продовжують жити на сцені, наповнюючи людину торжеством мистецтва.

Позначки:, , , , , , , ,
close