Асцит у собаки

Порушення в стані здоров’я домашнього улюбленця, які проявляються різким збільшенням живота в обсязі, може вказувати на розвиток ряд патологічних змін, серед яких і водянка порожнини живота. Простіше кажучи водянка іменується як асцит, що тягне за собою серйозні ускладнення для здоров’я собаки.

Без своєчасної професійної допомоги у вихованця развіваються проблеми в хорошому функціонуванні дихальної та судинно-серцевої системи. Можливий розвиток недостатності серця і легенів, що тягнуть за собою смертельний результат.

Асцит не рахується самостійним захворюванням-це своєрідна ознака, що вказує на розвиток небезпечних патологій. Потрібно розуміти, що стало основою розвитку водянки порожнини живота. Це дасть можливість видалити вирішальний фактор і уникнути в подальшому складнощів.

Причини патології

Водянка собою являє патологію, що відрізняється скупченням серозної рідини в області очеревини. У нормальних умовах серозна рідина, що виділяється організмом в малих кількостях, потрібна для ковзання органів всередині. Крім цього, своєрідна внутрішньочеревна рідина створює роль захисту.

При розвитку водянки порожнини живота серозної рідини виділяється дуже велика кількість, вона не встигає абсорбуватися тканинними структурами, накопичуючись між органами.

Водянка в області порожнини живота ніколи не виникає на порожньому місці. У всіх клінічних випадках асциту передує небезпечне захворювання.

Подальша тактика розроблюваного лікування залежить від типу основної патології. Головними факторами, що провокують розвиток асциту у собак, стають такі причини:

 • доброякісні та злоякісні нові утворення в органах порожнини живота;
 • запалення стінок порожнини живота;
 • різке зменшення рівня протеїнових елементів в кров’яному руслі;
 • захворювання респіраторного тракту і патології міокарда;
 • порушення в роботі печінкових структур і ренальної системи;
 • виснаження організму або ж навпаки, розвиток ожиріння; ;
 • серйозні травми очеревини.

У ветеринарії виділяють цілу групу ризику. Асцит розвивається у тварин незалежно від породних і статевих речей. Патології органів знаходяться всередині, що провокують розвиток гіперсекреції серозної рідини, можуть з’являтися при недостатніх фіз.навантаженнях, неправильному раціоні змісту. В основному, водянка розвивається у старих собак в силу вікових змін.

Симптоми і діагностика асциту у собаки

Господарі собак, часто плутають початкові ознаки розвитку асциту з приходом вагітності. Собаки з ожирінням завжди мають великий живіт і маленькі зміни в обсягах не привертають погляди власника.

У більшості випадків, здуття живота плутають з метеоризмом. Важливо ретельно стежити за станом тварини, що дасть можливість відрізнити вагітність, здуття або ожиріння від розвитку асциту. Це потрібно, щоб вчасно надати вихованцеві потрібну допомогу. Ознаками розвитку асциту у собаки стають:

 • Раптове збільшення розмірів живота в обсязі. Це найперша ознака розвитку водянки порожнини живота у собаки. У клінічних випадках відзначені випадки скупчення серозної рідини багато-до 20 літрів у великих собак. При цьому переміщення ексудату всередині порожнини живота прекрасно простежується. Тим більше при зміні положення — коли собака стоїть, рідина відтягує шкіру вниз, а коли тварина лежить, живіт випирає з боків.
 • Зміна ваги і прийняття неприродних поз на відпочинку тварини. Також можлива зміна ходи в процесі прогулянок – тварині доставляє дискомфорт будь-який рух.
 • Зміна стану вовняного покриву-волоски стають тьмяними, шерсть виглядає недоглянутою.
 • Зниження апетиту або відмова від корму, хоча живіт у собаки виглядає як при переїданні.
 • Зменшення активності, байдужий стан і слабкість. Проблеми з диханням, розвиток тахікардії на тлі патологічних змін в міокарді.
 • Гарячкові стану, зміна відтінку помітних слизових оболонок в результаті проблем з роботою органів знаходяться всередині (при патологіях серця відзначається ціаноз, а при захворюваннях печінки – іктерічность).
 • Коматозний стан-при розвитку асциту і відсутності своєчасної допомоги вихованець може впасти в кому.

Запідозривши зміни в стані здоров’я собаки, володар обов’язково повинен отримати консультацію з ветеринарним фахівцем. На огляді у лікаря в клініці, проводитися загальний клінічний огляд.

Спеціаліст проведе необхідні вимірювання, проведе аускультацію і пальпацію. Далі проводяться супутні дослідження, що дозволяють виявити не тільки сам асцит, а й фактори, що спровокували розвиток патології.

Проводяться обов’язковий забір крові, ехокардіографія і хімічний аналіз крові. Серед діагностичних заходів, які проводяться в клініці для постановки діагнозу, значаться також:

 • ультразвукове та рентгенологічне дослідження;
 • прокол черевної стінки для забору рідини і подальшого дослідження на цитологію.

Останнє діагностичне Захід-пункція, дає можливість визначити природи походження рідини, що зібралася в порожнині живота. Крім асциту, основою здуття живота в обсязі може бути внутрішня кровотеча, що розвивається в результаті травми, накопичення сечі в момент розриву сечового міхура.

Спровокувати раптове збільшення порожнини живота в обсязі здатні такі серйозні патології як перитоніт або піометра (накопичення гною).

Лікування і профілактика

Після постановки точного діагнозу доктор розробляє тактику подальшого лікування. Перш за все, проводитися терапія, спрямована на видалення базової причини, що спровокувала розвиток асциту. У більшості випадків, коли лікувати тварину повністю немає можливості, проводитися симптоматична терапія, головною метою якої вважається збільшення життєвого якості вихованця.

При скупченні в порожнині живота великої кількості серозної рідини, з’являється здавлювання органів і тиск в області діафрагми. Розвивається дихальна недостатність. З метою полегшення стану тварини, асцитну рідину прибирають за допомогою проколу очеревини.

Проведення дії повинна виконуватися професіоналом, так як раптовий перепад тиску здатний нагнітати розвиток недостатності серця гострого типу. Заздалегідь перед самою процедурою роблять районне знеболювання. Агресивно налаштованим тваринам вводять загальний наркоз.

Призначаються внутрішньовенні вливання спеціалізованих розчинів, а ще ін’єкції медичних препаратів. Лікування проводитися із застосуванням таких засобів:

 • призначення сечогінних препаратів для виведення зайвої рідини з організму-Диакарб, фурасемід;
 • введення серцевих препаратів-кофеїн, Кордіамін;
 • переливання крові і киснева терапія (при значних змінах в роботі респіраторного тракту);
 • антибіотикотерапія-потрібна для усунення розвитку бактеріальних інфекцій на тлі асциту.

Якщо основою розвитку асциту у собаки стали захворювання ренальної системи, потрібно введення лікарських засобів, що ліквідують прояви патології, наприклад, спазмолітики. У разі діагностованих гельмінтозів-проводитися лікування із застосуванням протипаразитарних засобів.

Важливим пунктом терапії при діагностованому асциті у вихованця, вважається спеціальна дієта. У раціоні собаки повинна превалювати легка їжа-відварне м’ясо нежирних сортів, крупи, зварені на воді, нежирні кисломолочні продукти, варені овочі, крім тих, які можуть викликати здуття – капуста, редис. З харчування потрібно прибрати різні варіанти ковбасних виробів, прянощі (сіль, перець), сир і різні солодощі. Природно, не можна давати вихованцеві жирні продукти.

Вихованці, які отримують готові корми, переводяться на досить якісну продукцію. Корми повинні бути з великим вмістом білка. Якщо у собаки є супутні асциту патології, потрібно отримати консультацію з ветеринаром з приводу вибору оздоровчого корму.

Залежно від факторів, що спровокували розвиток патології, залежить подальший прогноз. Так, літні собаки нерідко мають проблеми з печінкою або нирками. Якщо у вихованця діагностовано цироз печінки або недостатність нирок, прогноз при асциті не заспокійливий. Молоді тварини з міцним здоров’ям відновлюються повністю, якщо основою розвитку асциту стали гельмінтози, ожиріння або ж травматичне пошкодження.

Завдання власника-при появі перших відмінних ознак захворювання, звернутися за допомогою до ветеринарної клініки.

З метою попередження розвитку асциту важливо уникати травм улюбленця, тим більше в області очеревини, систематично проводити протипаразитарну обробку. З метою усунення асциту, доводиться стежити за будь-якими зміною в стані тварини і ходити на огляди до ветеринара, навіть в тому випадку, якщо тварина нічого не хвилює.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:,
close