Демодекоз у кішок

Кішки — дуже охайні тварини, регулярно доглядають за власною шерстю. Здоровий домашній вихованець завжди має блискучий шерстний покрив, чисту і гладку шкіру.

Поява на тілі пухнастого улюбленця залисин, корок або струпів може бути сигналом того, що у кішки розвивається демодекоз – захворювання, що викликається коростяним кліщем Demodex cati . Паразит є в сосочковом шарі дерми будь-якої кішки і вважається умовно-патогенним мікроорганізмом.

Під впливом деяких поганих факторів, погано впливають на здоров’я тварини, кліщ починає активно плодитися, приводячи до патологічних змін покриву шкіри.

Головні причини

Захворюванню демодекозом схильні кішки різного віку і будь-якої породи, проте найчастіше демодекоз діагностується у старих і ослаблених тварин. Вченими до кінця не вивчені основні причини появи хвороби, але більшість фахівців сходяться на думці, що вирішальні фактори зараження демодекозом такі:

 • генетична схильність;
 • наявність глистових інвазій;
 • поганий догляд за шерстю і шкірою тварини;
 • харчування незбалансоване.

Найголовнішою причиною розвитку захворювання вважається зменшення імунітету у кішки, завдяки чому кліщ приймає патогенну форму і починає активно плодитися в сосочковом шарі дерми тварини. Досить часто захворювання оформляється у маленьких кошенят, після відбирання їх від матері.

Для людини який здоровий демодекоз абсолютно менш небезпечний. Не звертаючи уваги на те що люди також страждають демодекозом, кліщ, що паразитує в організмі тварини, для людини не становить загрози.

У людей демодекоз викликають абсолютно інший вид паразита. Але не звертаючи уваги на це, певним людям (особливо страждають поганим імунітетом), краще уникати спілкування з хворою кішкою.

Здоровий кіт може інфікуватися демодекозом при контакті з хворим родичем, крім того, відомі випадки внутрішньоутробної передачі хвороби, від матері-кішки – кошенятам.

Узнайте детальнее про остальные видах клещей у кошек >>>

Симптоми демодекозу у кішки

Сам по собі паразит не небезпечний для життя кішки, але продукти діяльності, що виділяються кліщем, викликають сильну інтоксикацію організму. Збудник захворювання плавно руйнує шар сосочкового шару дерми, завдаючи тварині сильний дискомфорт. В результаті ураження покриву шкіри у кішки дуже часто діагностується розвиток вторинної інфекції.

На перших кроках розвитку хвороба вражає голову тварини (область вух, очей і рота, лоб). Якщо не почати раннє лікування, демодекоз у кішок пошириться по всьому тілу пухнастого улюбленця.

Демодекоз у кішок і котів має 3 форми напрямки:

 1. Луската — є найлегшою формою хвороби. Дуже часто з’являється у молодих тварин (у кішок до 2-х річного віку). Відрізняється сухістю і шкірним почервонінням, утворенням сухих лусочок на шкірі чола, вух, носа, очей. В області спини і лап зміни як правило не спостерігаються. Кішка регулярно свербить, шерстний покрив тварини помітно рідшає. Часто демодекоз лускатої форми проходить самостійно через 1-1.5 місяці.
 2. Генералізована-відрізняється масовим ураженням покриву шкіри. У тварини на тілі з’являються гнійники, рани, що кровоточать, еритеми, сильні розчухи. У місці локалізації паразита з’являються горбисті піднесення, при натисканні на які випливає насичена рідина білого кольору. Залисини з’являються в області вух, морди, спини і лап тварини. Ця форма демодекозу розвивається досить швидко і дуже часто супроводжується приєднанням інших хвороб, руйнівно діючих на іммуннітет організму.
 3. Ювенільна — по зовнішності аналогічна з генералізованої формою, проте має спадковий характер. Інфікування кошенят відбувається здебільшого внутрішньоутробно. Хворі тварини приречені на загибель, так як ця форма демодекозу повністю руйнує іммуннітет організму кошеня.

Загальні ознаки котячого демодекозу:

 • шерстний покрив приймає нездоровий вигляд;
 • у кішки зустрічається поганий апетит, вона вище спить і менше рухається;
 • лімфо вузли в місцях ураження демодекозом, стають більше;
 • шкіра тварини червоніє і припухає;
 • на запалених ділянках шкіри випадає шерсть, виникає сильний свербіж;
 • в області носа, очей і вух помітні залисини, ранки;
 • тварина починає розчісувати до крові уражені демодекозом місця.

Дуже і дуже важливо не пропустити перші прояви хвороби і почати ефективне лікування, в іншому випадку з хворобою потрібно буде дуже довго вести боротьбу.

Діагностика демодекозу проходить тільки у ветеринарній клініці. Підготовлений майстер здатний за зовнішніми клінічними ознаками визначити наявність захворювання. Для постановки точного діагнозу, а ще для диференціювання хвороби від інших шкірних патологій проходить мікроскопічне дослідження зіскрібка з тіла тварини.

Лікування демодекозу

Під час терапії захворювання важливо ретельно виконувати всі рекомендації, дані ветеринарним фахівцем. Так як у багатьох випадках демодекоз у кішок з’являється через невисокий імунітету, необхідно поліпшити життєву зручність тварини. Рекомендується годувати домашнього вихованця тільки дуже якісною їжею, що містить всі необхідні поживні речовини. Поїти чотириногого друга можна мінеральною негазованою водою.

Лікування демодекозу має бути системне:

 1. Для знищення коростявих кліщів призначаються протипаразитарні засоби (»Амітразин«,» Новомек«,»Івермектин»).
 2. Місцево використовуються розчини бутокса і стомазана.
 3. Лікувати запальні процеси на шкірі потрібно за допомогою протизапальних мазей (з маслом обліпихи, сіркою).
 4. Прибрати ще одне інфікування демодекозом допомагає препарат иммунопаразитан.
 5. Призначаються вітамінні і мінеральні комплекси, імуностимулятори.
 6. При появі вторинної інфекції обов’язкові антибіотики великого спектру дії.
 7. Для миття тварини застосовують оздоровчі шампуні, що містять активні речовини, наприклад бензоїлпероксид, хлоргексидин (шампунь «лікар» або «Еліта»).
 8. Для кращого загоєння ран запалену шкіру кота необхідно підсушити за допомогою перекису водню.
 9. Для підтримування функції печінки призначаються гепатопротектори.

Демодекоз кішок вимагає не тільки консервативного лікування, але і делікатного догляду за твариною. Терапія захворювання не буде ефектною, якщо не реалізувати санітарну обробку предметів догляду за кішкою (миски, лежанки, лотки, іграшки, шлейки і т.д.).

Профілактика

Для усунення розвитку демодекозу необхідно дуже дбайливо доглядати за домашнім вихованцем і дотримуватися нескладних рекомендацій:

 1. Проводити своєчасну дегельмінтизацію і обробку від бліх, так як ці паразити сильно зменшують імунітет кішки.
 2. Годувати улюбленця якісною і корисною на вітаміни їжею.
 3. Не допустити виникнення стресових ситуацій.
 4. Систематично вакцинувати тварину від вірусних і мікробних інфекцій.
 5. Зменшити контактування домашнього улюбленця з безпритульними родичами.

Лікування демодекозу-складне завдання, яке вимагає від власника кішки відчутної витрати сил і часу. Коросту у кішок легше попередити, ніж лікувати повністю тому, завівши пухнастого друга, потрібно серйозно підійти до вимог для догляду та утримання домашньої тварини.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close