Гіпотиреоз у кішок

У ветеринарній практиці раніше вважали, що розвиток гіпертиреозу, переважно виявляється у кішок, а знижена активність щитовидки – властива домашнім собакам. Але в останні кілька десятків років, гіпотиреоз у кішок почав діагностуватися частіше, в зв’язку з чим почалися вестися розробки з приводу лікування патологічного стану і виявлення факторів, що мають великий вплив на розвиток захворювання.

Необхідно виділити, що у кішок гіпотиреоз зустрічається дуже рідко, тому у будь-якої кішки, що потрапляє до ветеринара, не намагаються визначати патологічний процес. Але знати, як вимальовується гіпотиреоз, як він впливає на життя тварини і які варіанти його усунення існують, буде корисним знати кожному господареві.

Механізм появи захворювання

Є кілька форм гіпотиреозу, але самої часто діагностується у ветеринарній практиці, вважається ятрогенна. Ця форма патологічного процесу, що розвивається на тлі гіпертиреозу і відповідного проведеного лікування. В основному, при розвитку дуже високої функції щитовидки, тварині призначаються тиреостатики або ж тіреоідектомія, які допомагають появі прямо протилежного патологічного процесу.

Крім ятрогенного гіпотиреозу, зустрічаються також вроджений вид патології і несподіваний. Останній вид захворювання властивий більше дорослим тваринам. У 2018 році було описано 4 випадки спонтанного гіпотиреозу, що виник у дорослих кішок.

Основні труднощі-фактор, що провокує запуск механізмів розвитку гіпотиреозу. Залежать вони від типу захворювання, обумовлюючи подальшу симптоматику. Виділяти:

 • Ятрогенный гіпотиреоз. Вирішальний фактор появи-результати лікування гіпертиреозу. В основному, пацієнтами з гіпотиреозом на тлі попереднього гіпертиреозу, стають тварини у віковій групі старше 7 років. Діагностують хворобу несподівано, в ході проведення загальних досліджень з контролю за розвитком гіпертиреозу. Прояви клінічних ознак при ятрогенній формі патології, часто Змащені. Тварина може бути більш апатичним і набирати вагу. Однак слід знати, що при ятрогенний гіпотиреоз може впливати на стан здоров’я. Ця форма патології відрізняється азотемією, що впливає на швидкість клубочкової фільтрації в нирках, викликаючи важкі зміни, аж до ниркової недостатності.
 • Несподіваний гіпотиреоз. Причинами розвитку цієї форми захворювання виступають кілька факторів-гіперплазія тіреодіного типу, тиреоїдит лімфоцитарного характеру і ідіопатична атрофія. У переважній більшості діагностованих випадків, основою розвитку спонтанного гіпотиреозу у кішки стає тиреоїдна гіперплазія.
 • Вроджений гіпотиреоз. Діагностується у ветеринарній практиці частіше, ніж спонтанна форма гіпотиреозу. Головним факторів виступає проблеми з виробленням гормонів щитовидною залозою. Вроджений патологічний процес в області щитовидки у маленьких кошенят, призводить до розвитку такого стану, як непропорційна карликовість. В інших аспектах, ознак патологічного процесу не зустрічається.

Симптоми гіпотиреозу у кішок

Ознаки гіпотиреозу у домашніх кішок, залежать від форми патології. Так, при спонтанному гіпотиреозі, діагностуються неспецифічні симптоми, наприклад:

 • ожиріння;
 • зниження апетиту;
 • летаргія;
 • патологічні зміни на шкірному покриві у вигляді, тьмяності шерсті, себореї, проблем з ростом шерсті.

У більшості випадків, симптомами спонтанного гіпотиреозу у кішки, стають алопеція в області спинки носа, дорсальній частині хвоста. Шкіра стає сухішою, може відзначатися зменшення температури тіла.

Вроджена форма зниженою активності щитовидки, вимальовується проблемами в зростанні тварини. Основний клінічний ознака цієї хвороби-непропорційна карликовість, що вимальовується, наприклад, короткою шиєю і дуже великою головою, а ще короткими лапками. Може з’являтися летаргія, проблеми зі стільцем у вигляді запору. При зміні молочних зубів відзначаються затримки, з боку судинно-серцевої системи спостерігається брадикардія.

Постановка точного діагнозу може виконуватися тільки в умовах ветеринарної клініки. Діагностика в себе включає не тільки оцінку зорового стану тварини, а й проведення ряду нестандартних досліджень. Проводяться такі дослідження:

 • рентгенографія кісткових структур;
 • діагностика за допомогою ультразвуку області щитовидки;
 • загальний аналіз крові;
 • хімічний аналіз крові.

При проведенні рентгенографії, у кішок з вродженою формою гіпотиреозу, відзначається вкорочення кісток і їх деформація. діагностика за допомогою ультразвуку дозволяє виявити гіперплазію тканин щитовидки. Точно також встановлюють атрофію тканин ендокринного органу. При проведенні хімічного аналізу крові, фокусують увагу на високий рівень креатинкінази, гіперхолестеринемію і нормохромну нерегенеративну анемію.

У сучасних клініках, тварині можуть призначатися гормональні дослідження, що дозволяють переконатися в попередніх даних. Призначаються аналізи на концентрацію загального гормону тироксину – Т4 і тиреотропного гормону ТТГ.

Гіпотиреоз, захворювання специфічне і не характерне для кішок, тому зниження концентрації показників тироксину в крові, може відбуватися в результаті нетиреодних факторів.

Лікування гіпотиреозу у кішок

На підставі отриманих даних, фахівець розробляє тактику подальших дій. Якщо основою розвитку гіпотиреозу у кішки стала тиреоїдектомія або використання радіойодтерапії, потрібен час і постійні спостереження. А справа вся в тому, що гіпотиреоз у вихованця на тлі лікування гіпертиреозу, може перебувати на час, протягом двох-трьох місяців. Потім патологічний процес сама проходить.

Якщо ж на тлі гіпотиреозу у вихованця розвивається азотемія і загальне погіршення стану, призначається терапія. Лікування потрібно і в разі якщо гіпотиреоз не пройшов самостійно через 5 місяців після лікування гіпертиреозу.

Ліками при гіпотиреозі, є – Еутірокс і L-тироксин. Препарати левотироксину вибираються фахівцем в індивідуальному порядку. для того щоб розрахувати правильну дозу, ветеринар передбачає масу параметрів, починаючи від віку і ваги тварини, завершуючи наявністю допустимих супутніх патологій в організмі. Загальний курс терапії — також строго персональний.

При діагностованому ятрогенном або ж спонтанному гіпотиреозі, прогноз, в основному, хороший. Якщо ж є вроджена форма патології, прогноз сильно залежить від ступеня зміни в скелетної структурі кішки, тривалості захворювання і присутності інших патологічних процесів в організмі.

Профілактика гіпотиреозу зводитися до проведення постійних оглядів у лікаря, а ще ретельного догляду за вихованцем. З метою попередження розвитку вродженого гіпотиреозу у кошенят, важливо правильно доглядати за вагітною кішкою. Важливу роль відіграє в правильному формуванні плодів відсутність інфекцій і токсинів в організмі у матері, а ще правильне, правильне харчування.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close