Кальцівіроз у кішок

Кальцівіроз собою являє високозаразне захворювання, спровоковане нестандартними чужорідними агентами, що вражають слизові оболонки у кішок.

Збудник захворювання-вірус сімейства Calicivirus .

Хвороба, спровокована кальцівірусом здатна вражати слизові оболонки шляхів дихання кішок.

Відрізняється захворювання різким підйомом температури тіла, процесами запалення в області кон’юнктивальної оболонки, ротової і носової порожнин.

Основна мішень для кальцівірусної інфекції-дихальні шляхи.

Тварина, заражене вірусом, ставати пригнобленим, зустрічається сухий кашель, витікання з носа, хрипи при здійсненні дихання.

Відсутність своєчасної ветеринарної допомоги призводить до розвитку значних складнощів – запальні процеси в бронхіальному дереві і легеневих структурах. Не виключається можливість проникнення вірусу кальцівіроза в мозкові оболонки.

Якщо це врахувати, головні небезпеки цієї хвороби для кішки:

 • наслідком хвороби у кішки може стати смертельний результат від задухи або виснаження;
 • хвороба легко передається, тому якщо в будинку кілька кішок, вони все досить швидко заразяться цією хворобою при відсутності лікування і недотримання заходів попередження;

Дуже важкий перебіг інфекції у маленьких кошенят завдяки тому, що їх імунна система розвинена не до кінця.

Чи передається кальцівіроз людині

При інфікуванні кішки володар захворіти кальцівірозом не може. Захворювання не передається людині і собакам. Це своєрідна хвороба, вражає виключно кішок.

Шляхи зараження кішок кальцивирозом

Зараження домашнього вихованця відбувається декількома шляхами:

 • аліментарним (з їжею і водою);
 • повітряно-крапельним.

Захворювання вражає кішку при безпосередньому контакті хворої тварини з носієм інфекції. У вірусоносія хвороба може протікати в прихованій формі, але процес інфікування проходить в повному обсязі.

Небезпеки підхопити кальцівіроз зростає при перевезенні тварини в міському транспорті або ж при близькому знаходженні з хворими кішками.

Інфікування відбувається зі 100% гарантією, якщо здорова кішка стикається з хворою твариною, у якого з’являються ознаки кальцівіроза.

Збудник інфекції виділяється в що знаходиться навколо середу одночасно зі слизовими закінченнями з носа, пащі і очей. Проникаючи на слизові оболонки здорової кішки, кальцівірус починає впроваджуватися в тканини епітелію, активно розмножуючись.

Аліментарний шлях зараження відрізняється попаданням вірусних агентів в організм тварини через контакт з інфікованими кормами, лотками з наповненням, через миски з їжею і водою.

Симптоми кальцівірозу

Основні органи, по яких б’є хвороба – носоглотка і дихальні шляхи. У хворої кальцівірусної інфекцією кішки відзначається пригнічений стан, з’являється чхання і кашель. Найбільш яскраво отличительно прояв захворювання у маленьких кошенят з нестійким імунною відповіддю.

Симптоми інфекції кальцивирусной:

  , що супроводжується різким збільшенням температури тіла у вихованця (показники перевищують позначку в 40 градусів і можуть триматися 2-3 дні);, виділення з носослізних каналів, слина з пащі (ознака кальцівіроза-мокра шерсть в області підборіддя); і нариви у вигляді бульбашок з рідиною, що знаходяться в області неба, мови і ясен;

 • надривний кашель, що нагадує процес, коли тварина рясно заковтує їжу і давитися;
 • запальні зміни в яснах (гіперемія і набряклість);
 • освіта виразок на носі і в пащі у кішки, довгий час гояться і доставляють вихованцеві сильний дискомфорт;
 • виникнення відразливого смердючого (гнильного) запаху з пащі;
 • проблеми з диханням, поява звуків булькання рідини; легеневих структур.

Якщо у тварини міцний імунітет, симптоми кальцівірусної інфекції фактично відсутні.

У кішок зі слабким імунітетом і у кошенят, кальцівіроз буде причиною розвитку значних складнощів аж до смертельного результату.

Діагностика

Встановити точний діагноз можна тільки в умовах стаціонару ветеринарної клініки.

Діагностика ускладнюється в зв’язку зі схожістю симптомів кальцівіроза з іншими інфекційними захворюваннями (герпесвірусна хвороба, хламідіоз, бордетелліоз).

Ветлікар крім педантичного клінічного огляду, призначає ряд лабораторних досліджень:

 • загальний клінічний аналіз крові та сечі;
 • серологічна діагностика;
 • бактеріальний посів на поживних середовищах змивів з носових ходів.

Складні випадки прояву кальцівіроза вимагають докладного вивчення.

Проходить диференціація при підозрі на розвиток вірусної лейкемії у кішки, імунодефіциту, недостатності нирок або печінки.

Лікування кальцівірозу у кішок

Лікування кішки починають відразу ж після звернення в клініку для полегшення стану. Застосовуються нестандартні препарати, які спрямовані на припинення активності вірусів. Якщо є наявність патогенної бактеріальної мікрофлори, проходить терапія із застосуванням антибіотиків.

Симптоматична терапія в себе включає використання медикаментозних препаратів, що надають ефект підтримки на роботу імунної системи.

Імуномодулятори надають можливість захисним силам організму самостійно боротися з вірусною інфекцією. При діагностуванні кальцівіроза у маленького кошеняти схема лікування в себе включає використання фізрозчину і глюкози для усунення розвитку зневоднення.

Потрібно введення вітамінних і мінеральних комплексів. Якщо кішка контактувала з заздалегідь хворим родичем, рекомендується введення сироватки Витафел з метою попередження зараження.

Лікування в комплексі розробляє ветеринар на підставі отриманих лабораторних даних. Тварині показаний спокій і правильний раціон.

Всі захворювання вірусного характеру, провокують розвиток виснаження організму. Їжа в процесі лікування і Відновлення при кальцівірозе повинна бути легко засвоюваній і поживною.

Простір, де розміщується хворий вихованець, завжди має бути чистим, а приміщення систематично провітрюваним.

Лікування кальцівіроза в побутових умовах

Базове завдання власника кішки і ветлікаря при діагностованому у тварини кальцівірозе – спростити страждання і видалити симптоматику.

Залежно від протікання захворювання і ступеня тяжкості уражень – терапія буде відрізнятися.

Довгий час у ветеринарній медицині активно застосовувалися протимікробні засоби для боротьби з кальцівірусної інфекцією. Тепер на цьому етапі для боротьби з інфекцією широко застосовується препарати – імуномодулятори.

Після консультації з професіоналом і докази діагнозу, лікування тварини може тривати в побутових умовах.

Виразки і ранки, що з’явилися в порожнині рота у кішки, потрібно систематично обробляти за допомогою спеціалізованих антисептичних розчинів. Маленького кошеняти потрібно надійно фіксувати, але стежити, щоб тварина не отримало каліцтв.

Для якісної фіксації кішки в побутових умовах можна застосувати щільне покривало або будь-яку іншу тканину. У неї замотують кішку так, щоб у неї не було можливості втекти і подряпати власника. Чистять очі і ніс від підсохлих кірочок за допомогою ватного диска або марлевої серветки, заздалегідь змочених в лікарському засобі. В очі закопують спеціалізовані Протибактеріальні краплі.

Унаслідок процесів запалення в носі, нюх у вихованця сильно притупляється, тому кішка може відмовлятися їсти. У подібному випадку необхідно проявити завзятість, змушуючи кішку поїсти.

 1. Сухий корм можна заздалегідь подрібнити за допомогою комбайна для кухні або блендера, додавши в нього бульйон або воду.
 2. Довівши до стану каші, отриману їжу набирають в шприц зі знятою заздалегідь голкою і дають тварині.
 3. Акуратно розтискаючи щелепи улюбленця, в куточок рота вводять наконечник шприца і вводять їжу.
 4. Доводиться стежити, щоб їжа надходила невеликими дозами, адже так тварині стане набагато простіше ковтати.

Кальцівірусна хвороба у кішок може протікати в декількох стадіях. Від цього залежить загальний стан тварини. Легка форма захворювання діагностується нечасто. Найчастіше з’являється гостра форма, що відрізняється різким підйомом температури тіла, млявістю кішки, зникненням апетиту.

При своєчасній вакцинації, ризик зараження кальцівірозом не виключено, але перебіг інфекції набагато легше, а прогноз завжди хороший.

Антибіотикотерапія призначається кішкам виключно в разі, якщо була приєднана патогенна бактеріальна мікрофлора на тлі поганого імунітету.

Схему лікування в побутових умовах повинен складати професійний ветлікар. Зрештою, схема лікування виглядає так:

 • призначення противірусних препаратів у вигляді ін’єкцій;
 • антибіотикотерапія (якщо знадобиться);
 • постійна обробка уражених слизових оболонок рота, носа і очей спеціалізованими розчинами на основі антисептиків;
 • заповнення дефіциту рідини при перших стадіях зневоднення (важливо для маленьких кошенят);
 • загальне зміцнення і підтримка імунних сил організму;
 • правильно організована дієта;
 • забезпечення спокою і гарного догляду (зміна підстилки, провітрювання приміщення).

Доктор прописує медикаментозні засоби для лікування вірусної інфекції виходячи з індивідуальних особливостей організму кішки і ступеня захворювання.

Особливості лікування вагітної кішки

При відсутності вакцинації захворіти кальцівірозом може кішка в період виношування кошенят.

У зв’язку зі зміною організму, вагітні кішки важче переносять захворювання, а медикаментозні засоби вибираються максимально щадні.

Якщо лікування немає, ризик загибелі плодів або народження нежиттєздатного потомства вкрай високий.

Близько 80-85% хворих кішок, можуть мимовільно абортувати або ж приводити на світло мертвонароджених кошенят.

Результати і можливі ускладнення після хвороби

Кальцівіроз вражає не один орган, а цілу систему органів знаходяться всередині.

При слабкій імунній захисту ускладнення зачіпають систему дихання, кістково-м’язовий апарат і травний тракт.

Ускладнення при кальцівіроз:

 • Розвиток процесів запалення в легеневих структурах (пневмонія).
 • Ураження слизової оболонки очей-кон’юнктивіт і керато-кон’юнктивіт серозного типу.
 • Поразка суглобів, виникнення процесів запалення (артрити), що супроводжуються кульгавістю, що проходить самостійно через пару днів.
 • Порушення в роботі системи травлення. На тлі поразок порожнини рота (утворення виразок), природний процес обробки і перетравлення їжі порушується. У рідкісних запущених випадках напрямки кальцівіроза виразки з’являються не тільки на мові і небі. Уражаються шлунок і кишечник.

Рекомендації господареві по профілактиці захворювання

Після благополучного одужання в організмі кішки якийсь час буде перебувати імунітет від кальцівірусної інфекції, але тварина при цьому вважається джерелом поширення захворювання. Реінфекція можлива при різкому ослабленні імунітету на тлі переохолодження.

З метою попередження зараження кальцівірозом, потрібно дотримуватися ряду правил:

 • систематично провітрювати приміщення для житла;
 • мити і знезаражувати котячий лоток;
 • уникати прямого контакту здорової домашньої кішки з бездомними родичами;
 • проводити постійні проф. огляди у ветлікаря;
 • пам’ятати про планові вакцинації і протипаразитарних обробках.

Головне не забути врахувати, що при відсутності вакцинації у кішки під час вагітності зараження призводить до народження мертвих кошенят або ж сильно ослаблених, що гинуть в першу добу після виникнення на світло.

Вакцинація кішки від кальцівірусної інфекції не рахується панацеєю і не дає повної гарантії, що вихованець не захворіє. Однак в разі інфікування, захворювання буде проходити легко і не дасть складнощів.

Найпопулярніші питання про кальцівіроз у кішок — відповіді ветеринара

Які симптоми кальцівірозу у кішки?

Ознаки кальцівірусної інфекції проходять частіше приховано в дорослому віці, на відміну від маленьких кошенят. Це пов’язано з тим, що імунний захист у дорослих здорових кішок істотно сильніше. Але і у дорослих кішок симптоми кальцівіроза можуть виникати досить виражено. Основними симптомами вірусної інфекції вважаються:

 • втрата апетиту;
 • розлад шлунку-запор, що змінюється діареєю;
 • пригнічений, пригнічений стан у тварини;
 • гарячкові стану, що супроводжуються збільшенням температури тіла (в основному, зустрічається в перший день після інфікування);
 • виділення з носа і очей, гіперсалівація (дуже високе виділення слинного секрету);
 • поява поганого запаху з пащі;
 • освіта дрібних виразок на слизових оболонках ротової порожнини (виникають бульбашки, наповнені неординарною рідиною, лопаються і створюють виразки, регулярно кровоточать і доставляють кішок дискомфорт);
 • поява задишки, проблем з диханням, кашлю.

При появі ряду відмінних ознак порушення в стані здоров’я улюбленця, рекомендується негайно відвідати ветлікаря. Пускати на самоплив або ж намагатися лікувати кішку в побутових умовах за допомогою народних засобів – небезпечно розвитком небезпечних складнощів, аж до загибелі тварини.

Чи можна лікувати кальцівіроз без звернення в клініку?

На превеликий жаль, без звернення до ветеринарної клініки, лікувати кішку від кальцівіроза, можливим не представляється. Потрібно розуміти, що кальцівірусна хвороба вимагає довгого лікування. До того моменту, поки тварина не почне йти на поправку, за його станом повинен спостерігати майстер професіонал.

Фахівці в лікарні проведуть ряд потрібних діагностичних досліджень і призначать курс лікування відповідно до індивідуальних характеристиками пацієнта, беручи до відома тяжкість перебігу патології або ж наявність інших внутрішніх патологій. Важливо довести розпочате лікування до кінця. Помилкою вважається завершення дачі лікарських засобів, прописаних ветеринаром, після того, як кішці стало дещо краще. В основному, після таких дій, стан тварини різко погіршується, захворювання рецидивує. У подібному випадку, лікування стане ще більш довгим, іноді не даючи позитивної динаміки і завершується смертельним результатом кішки.

Народні засоби від кальцівіроза у кішок

Раніше домашніх чотириногих було прийнято лікувати народними методами, що мають підозрілий ефект. Більш того, лікування кальцівіроза засобами перевіреними часом, здатне виявитися причиною значних складнощів. Так, ліки, що застосовуються людиною для лікування з’явилися виразок в порожнині рота у тварини, мають негативний ефект. Йод, яким намагаються обробляти слизові оболонки, призводить до опіку, а спроби залити розведений спирт або горілку в тварину, призводять до сильної інтоксикації, іноді зі смертельним результатом. Якщо володар дійсно переживає за здоров’я власного улюбленця, не потрібно вдаватися до народних методів лікування.

Чи можна лікування вдома?

Лікувати в домашніх умовах кішку можна виключно в разі, якщо у власника існує можливість ізолювати тварина, а ще систематично ставити крапельниці і проводити необхідні вливання лікарських розчинів. Прекрасним варіантом буде лікування на денному стаціонарі. Систематично необхідно водити тварину на уколи і ставити крапельниці.

Як діагностується каліцивіроз?

Перед тим як призначити максимально відповідну схему терапії, слід звернутися за допомогою до ветеринарної клініки, де доктор проведе перевірку. Важливо відокремити кальцівіроз від інших патологій, що мають схожу симптоматику. Кальцівірусна хвороба по протіканню нагадує вірусний ринотрахеїт кішок, хламідіоз, бордетеллез, стоматит або гінгівіт. Припущення на кальцівірусну інфекцію з’являється якщо є наявність виразкових уражень в порожнині рота у тварини. Для постановки точного діагнозу потрібно проведення лабораторної діагностики. Проводитися загальний аналіз крові (при кальцівірозе рівень лейкоцитів в кров’яному руслі зменшується). Також знадобитися проведення спеціалізованих тестів на наявність FCV.

для того щоб виростити в умовах лабораторії вірус, потрібно взяття проб мазків з порожнини рота, носових ходів і виділень з очей. При відсутності вираженої симптоматики, результати тестів можуть бути помилково-позитивними. Чи не знаходиться за допомогою тестів захворювання і в разі якщо кількість патогенів в організмі вкрай мало.

Чи довго лікується кальцівіроз у кішок?

Кальцівіроз у кішок лікуватися досить довго. Після встановлення діагнозу, розробляється персональний курс терапії, що триває приблизно від 14 днів до одного місяця. Це залежить від ступеня тяжкості прояву клінічної картини і допустимих складнощів, що виникли на тлі кальцівірусної інфекції.

Лікування кальцівірозу у кішок

З абсолютно будь-вірусною інфекцією жарти погані, навіть з тієї, яка не може здатися на перший погляд небезпечною. Поява перших симптомів порушень у здоров’ї улюбленця-привід негайно звернутися за допомогою до ветеринарної клініки. Неускладнені випадки інфікування, вимагають не менш уважного підходу до лікування, ніж тим, що супроводжуються важкими зміною. Якщо ж кальцівірусна хвороба стала причиною розвиток запалень в легеневих структурах, лікування зобов’язане вестися в лікарні клініки під контролем ветеринара.

Для маленьких кошенят вірусне захворювання, що зачіпає респіраторний тракт, несе серйозну небезпеку. Лікування захворювання не своєрідне, а симптоматичне. Це означає, що нестандартних медикаментозних засобів, здатних відразу ж перемогти вірус, не існує. Лікування спрямоване на поліпшення загального стану тварини і зміцнення його імунного стану. Залежно від тяжкості стану і складнощів, терапія може відрізнятися. Так, при приєднанні бактеріальної мікрофлори, що буває дуже часто, призначається курс антибіотиків. Крім цього, курс лікування при кальцівірозе в себе включає призначення:

 • протизапальних препаратів;
 • ранозагоювальних і знеболюючих засобів;
 • медичних препаратів для зменшення температури тіла;
 • розчинів для обробки порожнини рота і очей.

Зневоднення, що настало на тлі протікання кальцівірусної інфекції, купируют шляхом призначення крапельниць з розчинами. Можливе введення гіперімунних сироваток та противірусних засобів, наприклад як Фоспреніл, Імунофан. Важливо, щоб імунна система мала сили для боротьби з вірусною інфекцією. Для цієї мети в організм тварини вводять імуностимулюючі засоби, імуномодулятори, комплекси вітамінів і мінералів.

Чим годувати кішку при кальцівіроз?

Особливого дієтичного харчування при вірусної інфекції, викликаної кальцівірусом, не існує. Є тільки рекомендації. Так, володар кішки повинен потурбуватися про те, щоб їжа була більш симпатичною для вихованця. Можна давати теплу їжу з руки. Здебільшого кальцівіроз вражає слизові оболонки верхніх шляхів дихання, що призводить зі свого боку, до втрати нюху і, виходячи з цього, апетиту. Допомогти в даному випадку можуть паштети з вираженим запахом або рибні консерви.

Ідеально, якщо їжа цілком достатньо рідкої і оптимальної температури. Якщо кішка відмовляється їсти, можна спробувати годувати її зі шприца із заздалегідь знятої голкою. Прекрасним варіантом харчування є курячі бульйони, м’ясні паштети або фарш, розбавлені до рідкої консистенції. Їжа не буде так сильно нервувати слизові порожнини рота. У варіантах важкого напрямку кальцівірусної інфекції, тварині наказують харчування через стравохідний зонд. Постановка спеціального зонда виконується в умовах ветеринарної клініки фахівцем.

Чи передається дітям і дорослим кальцівіроз від кішки?

Кальцивирусная хвороба має видові особливості. Так, вірус від кішок не передається людині і навпаки. Не переживайте і за здоров’я дитини, якщо є в будинку кішка з кальцівірусної інфекцією. Можливості передачі інфекції від кішки до дітей або дорослих – немає.

Чи передається іншим тваринам?

Як і до людини, кальцівірусна хвороба від кішки, не передається собакам або іншим домашнім вихованцям. Тільки від кішки до кішки.

Чим обробляти квартиру?

Вірус має великий ступінь заразності. Навіть після зникнення клінічних проявів у кішки і повного одужання, вірусний агент виділяється в що знаходиться навколо середу протягом 1 місяця. Проживають з хворою кішкою на одній території Інші кішки, повинні бути ізольовані. Контакт перехворіла кішки з іншими, здоровими родичами, повинен бути відновлений не раніше, ніж через 30 днів.

Обробка квартири від вірусу повинна проводитися за допомогою засобів для дезінфекції. Згубним впливом на кальцівірусну інфекцію мають розчини хлору (білизна), а ще кошти з комплексним дезинфікуючим складом, наприклад, Полідез або на спиртовій основі – Септодез.

Чим небезпечний кальцівіроз для кішки?

У кішок зі слабким імунітетом, інфікування кальцівірозом відбувається різко. Починається озноб, що відрізняється збільшенням температури тіла до 40.5 градусів. Тварина стає млявим, зустрічається відмова від корму. Крім цього, характерними ознаками кальцівірусної інфекції стають – виділення з області очей і носових ходів. Можливе виникнення проблем з диханням або задишки. У маленьких кошенят з’являються запальні процеси в суглобах, що провокують появу синдрому кульгавості. Також для даного виду вірусної інфекції характерним вважається виникнення виразкових уражень на слизових порожнини рота.

При хорошому імунному статусі, симптоми самостійно зникають через пару днів. У разі слабкого імунітету, не оперативне початок лікування кальцівіроза, призводить до розвитку важких складнощів. Так, мутує в організмі вірус, вражає клітини, тим більше в області судин. Небезпека кальцівіроза для кішки полягає в розвитку запалень легенів, процесів запалення в печінці і підшлунковій залоз. На шкірному покриві можуть виникати виразки, а в області носових ходів і слизових оболонок кишечника – крововиливи. На щастя, важка форма кальцівірусної інфекції діагностується нечасто, але як раз вона призводить до смертельного результату при відсутності раннього лікування.

Чи врятує щеплення від калицивироза?

Вакцинація — найбільш перспективний спосіб попередження розвитку у домашнього улюбленця вірусної інфекції, що відрізняється ураженням респіраторного тракту. Жодна вакцина, в тому числі і від кальцівіроза, не дає абсолютної гарантії на те, що тварина не захворіє. Захист можливий за підрахунками ветеринарних лікарів — на 80%. При цьому, навіть в тому випадку, якщо улюбленець інфікуватися від хворої кішки респіраторною інфекцією, ризик розвитку складнощів буде мінімальним. Перша вакцинація від кальцівірозу виконується кошенятам у віці від 6 до 16 тижнів. Далі, ревакцинація рекомендується через 1 рік.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close